Ztuhlost zápěstí

Zápěstí je tvořeno množstvím malých kůstek s vazy a drobnými kloubními spojeními. Typicky bývá nadměrně zatěžováno při tenisu, volejbalu a dalších sportech. Při únavě pohybového aparátů nám mohou pomoci obklady, tišící gely či masti, ale především klidový režim. Únava by měla sama odeznít v řádu jednoho až čtyř týdnů.

Pokud bolest nebude ani po dvou týdnech ustupovat a bude prudkého charakteru, mohou být na vině poškozené šlachy nebo vazy. V tom případě je nutné se obrátit na lékaře.

V současné době bývá největším problémem zápěstí namožené z práce na počítači, neboť zvláště při držení myši dlouhé hodiny v jedné poloze může zápěstí ztuhnout. Pokud k tomu dochází dlouhodobě, může se rozvinout až v syndrom karpálního tunelu, při kterém nateklé a zanícené šlachy utlačují nervy, čímž dochází k poruše hybnosti. Trápí-li vás tyto obtíže, navštivte ihned lékaře, který vám pravděpodobně doporučí chirurgický zákrok.

Nejlepší prevencí je zápěstí samozřejmě nepřetěžovat. Pomůže i občasné protažení a rozcvičení zápěstí, stejně jako měkká podložka, díky které bude svíraný úhel pro ruku přirozenější.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události