Ztráta čichu

Anosmie

Lékařský termín anosmie označuje úplnou ztrátu čichu. Příčin může být mnoho, ale nejčastěji bývá na vině postižení v nosní dutině, které alteruje funkci čichového epitelu.

Na vině může být rýma, hypertrofie sliznice či deviace nosního septa, a zatímco u rýmy se čich brzy navrátí sám, u deviace septa je potřeba navštívit ORL ambulanci. V horších případech způsobila ztrátu čichu nervová soustava či poškození čichového nervu.

Velmi častou mají ztrátu čichu na svědomí traumata, při nichž došlo k potrhání jemných vláken čichového nervu v přední jámě lební, takže postižený člověk nic necítí. Při těchto frontobazálních poranění bývá postižena hlavně čelní kost a někdy také mozek.

V případě jednostranné poruchy čichu může být na vině nádorové onemocnění, a proto je potřeba co nejdříve vyhledat doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události