U zdravého dospělého člověka je obvyklá hodnota 12 až 20 dechů za minutu. V případě zrychleného dechu neboli tachypnoi lze zároveň v některých případech mluvit i o prohloubeném dýchání, tzv. hyperventilaci. Zrychlením dechem naše tělo obvykle reaguje na zvýšenou fyzickou zátěž, stres či emocionální vypětí. Zpomalené dýchání se pak naopak objevuje u trénovaných sportovců. Osoby, jež jsou na stres již navyklé, pravděpodobně také nebudou reagovat zrychleným dýcháním.
Na vině však může být i některý typ dušnosti (pneumonie, otok plic), anémie, velká ztráta krve a tekutin v případě krvácení, průjmu, zvracení či profuzního pocení, dále také šok, srdeční selhání či acidóza neboli okyselení vnitřního prostředí organismu.
Zrychlené dýchací může také signalizovat poruchu centrální nervové soustavy (například při zranění) či intoxikaci oxidem uhelnatým, chladicí kapalinou (etylenglykol) a některými léky, hlavně těmi kyselými, jako například kyselinou acetylsalicylovou.
Objeví-li se spolu se zrychleným dýcháním i další příznaky, voláme sanitku, stejně jako v případě otravy. I v případě, že není život postiženého přímo ohrožen, vyhledáme doktora.