Zrychlené dýchání

Tachypnoe, zvýšená dechová frekvence, zrychlení dechu

U zdravého dospělého člověka je obvyklá hodnota 12 až 20 dechů za minutu. V případě zrychleného dechu neboli tachypnoi lze zároveň v některých případech mluvit i o prohloubeném dýchání, tzv. hyperventilaci. Zrychlením dechem naše tělo obvykle reaguje na zvýšenou fyzickou zátěž, stres či emocionální vypětí. Zpomalené dýchání se pak naopak objevuje u trénovaných sportovců. Osoby, jež jsou na stres již navyklé, pravděpodobně také nebudou reagovat zrychleným dýcháním.

Na vině však může být i některý typ dušnosti (pneumonie, otok plic), anémie, velká ztráta krve a tekutin v případě krvácení, průjmu, zvracení či profuzního pocení, dále také šok, srdeční selhání či acidóza neboli okyselení vnitřního prostředí organismu.

Zrychlené dýchací může také signalizovat poruchu centrální nervové soustavy (například při zranění) či intoxikaci oxidem uhelnatým, chladicí kapalinou (etylenglykol) a některými léky, hlavně těmi kyselými, jako například kyselinou acetylsalicylovou.

Objeví-li se spolu se zrychleným dýcháním i další příznaky, voláme sanitku, stejně jako v případě otravy. I v případě, že není život postiženého přímo ohrožen, vyhledáme doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1zdenek nemecek13. 5. 2021 13:23:01
zrychlene dychani
0
2zdenek nemecek13. 5. 2021 13:25:55
co to znamena

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události