Zrohovatělá kůže

Drsná kůže

Zrohovatělá svrchní vrstva kůže je běžným fyziologickým jevem. Buňky kůže se odlupují a obnovení probíhá prostřednictvím buněk ze spodní vrstvy. Na místech, jako jsou dlaně, chodidla či lokty, je zrohovatělá vrstva širší z toho důvodu, že slouží jako mechanická obrana před poškozením soudržnosti kůži.

Kůže je poměrně přizpůsobivá, a tak se v místech, která jsou často mechanicky zatěžována, tvoří zrohovatělé polštáře, jako je tomu v případě mozolů. Je-li zrohovatělá vrstva kůže silnější jen v některých místech, například na jedné straně paty či palce u nohy, na vině bude zřejmě nevhodná obuv, kvůli které je noha permanentně utlačována.

V případě, že se zrohovatělá kůže objeví i na jiných než mechanicky zatěžovaných místech, bude na vině zřejmě kožní choroba, jako je lupénka neboli psoriáza. Při ní dochází k nadměrnému obnovování i odlupování kůže, která je pak suchá a zarudlá. Zrohovatělou kůži může mít na svědomí i šupinatost kůže neboli ichtiosa. Tato choroba je dědičná a poznáte ji podle suchého povrchu kůže a šupinatosti.

V některých případech pomůže důsledná aplikace mastných krémů na postižená místa, čímž bude kůže zvlhčena a zjemněna. V případě kožních chorob navštivte kožního lékaře, který vám doporučí, jak dál postupovat.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události