Zrohovatělá svrchní vrstva kůže je běžným fyziologickým jevem. Buňky kůže se odlupují a obnovení probíhá prostřednictvím buněk ze spodní vrstvy. Na místech, jako jsou dlaně, chodidla či lokty, je zrohovatělá vrstva širší z toho důvodu, že slouží jako mechanická obrana před poškozením soudržnosti kůži.
Kůže je poměrně přizpůsobivá, a tak se v místech, která jsou často mechanicky zatěžována, tvoří zrohovatělé polštáře, jako je tomu v případě mozolů. Je-li zrohovatělá vrstva kůže silnější jen v některých místech, například na jedné straně paty či palce u nohy, na vině bude zřejmě nevhodná obuv, kvůli které je noha permanentně utlačována.
V případě, že se zrohovatělá kůže objeví i na jiných než mechanicky zatěžovaných místech, bude na vině zřejmě kožní choroba, jako je lupénka neboli psoriáza. Při ní dochází k nadměrnému obnovování i odlupování kůže, která je pak suchá a zarudlá. Zrohovatělou kůži může mít na svědomí i šupinatost kůže neboli ichtiosa. Tato choroba je dědičná a poznáte ji podle suchého povrchu kůže a šupinatosti.
V některých případech pomůže důsledná aplikace mastných krémů na postižená místa, čímž bude kůže zvlhčena a zjemněna. V případě kožních chorob navštivte kožního lékaře, který vám doporučí, jak dál postupovat.