Zpomalený tep

Snížení tepové frekvence, zpomalení srdeční činnosti, bradykardie

Tepová frekvence je do určité míry individuální a u zdravého dospělého člověka by se měla pohybovat od 60 do 80 tepů za minutu, ale při spánku či ve fázi duševní a fyzické relaxace bývá tepová frekvence snížena. Obdobně tomu je i u trénovaných sportovců.

Bývá-li frekvence nižší než 60 tepů za minutu, jde o tzv. bradykardii neboli zpomalení srdeční činnosti. Může signalizovat postižení centrální nervové soustavy, jako je nitrolební krvácení, zvýšený nitrolební tlak či mozková mrtvice. Na vině může být také porucha převodního systému srdečního, při níž dochází ke špatnému převodu rytmu ze síní na komory, srdce může být řízeno také signály z komory místo ze síní.

Podle zpomaleného tepu můžeme rozpoznat i některé otravy léky (digitalis, zklidňující léčiva), intoxikaci rostlinnými či zvířecími jedy nebo bojovými látkami. Někdy zpomalený tep způsobuje i snížená funkce štítné žlázy.

Pokud zpomalený tep nedoprovázejí další příznaky jako otoky, zadýchávání, únava či snížený fyzický výkon, není nutné vyhledávat doktora. Jestliže nastane vážný pokles srdeční akce a mdloby, voláme sanitku a snažíme se postiženého přimět ke kašli.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

3
1jirineuman@volny.cz24. 2. 2018 8:42:37
Při bradykardii (pod 40 tepů/min) beru dle předpisu lékaře profafenon Al 150 1tab. po 12ti hodinách. V příbalovém letáku
je doporučován profafenon při trachykardii. Váš názor ?
Dekuji .
0
2mundi@centrum.cz18. 5. 2023 13:01:49
Dobrý den, v rámci počínající Alzheimerovy nemoci ve stadiu mírné kognitivní poruchy mám začít s užíváním léku Donepezil Mylan. V příbalovém letáku je uvedena mimo jiné jako jeho nežádoucí účinek bradykardie. Vzhledem k tomu, že léta užívám k regulaci vysokého tlaku Orcal Neo 5 mg a Sectral 200 mg prosím o názor, zda lze jmenované léky užívat společně. Jestliže ano, jak se zachovat v případě potíží, vážného poklesu srdeční akce a mdloby. Předem děkuji za radu, názor.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události