Tepová frekvence je do určité míry individuální a u zdravého dospělého člověka by se měla pohybovat od 60 do 80 tepů za minutu, ale při spánku či ve fázi duševní a fyzické relaxace bývá tepová frekvence snížena. Obdobně tomu je i u trénovaných sportovců.
Bývá-li frekvence nižší než 60 tepů za minutu, jde o tzv. bradykardii neboli zpomalení srdeční činnosti. Může signalizovat postižení centrální nervové soustavy, jako je nitrolební krvácení, zvýšený nitrolební tlak či mozková mrtvice. Na vině může být také porucha převodního systému srdečního, při níž dochází ke špatnému převodu rytmu ze síní na komory, srdce může být řízeno také signály z komory místo ze síní.
Podle zpomaleného tepu můžeme rozpoznat i některé otravy léky (digitalis, zklidňující léčiva), intoxikaci rostlinnými či zvířecími jedy nebo bojovými látkami. Někdy zpomalený tep způsobuje i snížená funkce štítné žlázy.
Pokud zpomalený tep nedoprovázejí další příznaky jako otoky, zadýchávání, únava či snížený fyzický výkon, není nutné vyhledávat doktora. Jestliže nastane vážný pokles srdeční akce a mdloby, voláme sanitku a snažíme se postiženého přimět ke kašli.