Zpomalená chůze

Šouravá chůze v předklonu, parkinsonská chůze, hypokineze, bradybáze

Zpomalená chůze, respektive zpomalení rychlosti a exkurze pohybů (tzv. hypokineze) signalizuje ve většině případů Parkinsonovu chorobu. Většinou se toto onemocnění objevuje v lidské populaci často, a to zvláště v případě lidí starších 60 let.

V případě parkinsonského syndromu je průběh zpomalené chůze obdobný, ve většině případů jsou postiženy dolní končetiny. Na rozdíl od Parkinsonovy choroby chybí charakteristický třes.

Někdy jde o tzv. frontální chůzi, která se objevuje u lidí s prefrontálním syndromem. U těchto lidí je chůze velmi pomalá a v prostoru nejistá. Pacienta poznáme podle toho, že se něčeho nebo někoho přidržuje a dělá velmi malé krůčky, avšak je zvláštní, že leží-li na lůžku, napodobuje chůzi dobře.

Zpomalená chůze bývá obvykle příznak pozdějších stádií a většinou jí předchází třes, pohybová chudost, rigidita či maskovitý vzhled obličeje. Tak obvykle bývají postižení jedinci pod neurologickým dohledem ještě dříve, než se zpomalená chůze objeví.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události