Zmenšení jater

V případě některé poruchy jaterní činnosti často dochází ke zvětšení jater, čímž se játra snaží svůj nedostatek vynahradit. Tak dojde k hypertrofii neboli zvětšení objemu, což signalizuje přetížení nebo špatnou funkci jater. Kromě dalších činností mají játra za úkol skladovat živočišný škrob glykogen, což je zásobní látka, kterou náš organismus využívá mezi jídly. Ke zmenšení jater pak dochází v případě nedostatečné výživy, neboť játra pak nemají k dispozici dostatek zásobní látky. Ke zmenšení také může dojít při rozsáhlé poruše a nekróze tkáně jater.

Na poruchu jater lze často přijít jen prostřednictvím nejrůznějších vyšetření, která by osoby s podezřením na jaterní choroby měly absolvovat co nejdříve. Játra představují nezastupitelný metabolický orgán těla, a nezačne-li se s jejich léčbou však, mohou být nenávratně poškozena.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události