Změna velikosti červených krvinek

Mikrocyty, makrocyty, změna velikosti erytrocytů

Změna velikosti červených krvinek, ať už jde o jejich zvětšení, či naopak zmenšení, může ukazovat na některé nemoci.

Krvinky menší oproti běžné velikosti se objevují v případě, že tělu chybí železo, tzv. sideroblastická anémie. Na vině může být jak nedostatečný příjem železa z potravin, tak jeho velké ztráty. Tato nemoc trápí především seniory, kteří nedbají na správnou životosprávu.

Za velké ztráty železa může chronické krvácení, při kterém dochází k eliminaci červených krvinek, které železo prostřednictvím hemoglobinu obsahují. Chronické krvácení není jednoduché rozpoznat, neboť k němu může docházet u polypu v tlustém střevě, u maligního nádoru v močovém měchýři apod. Krvácení mohou vyvolat také záněty i zhoubné či nezhoubné nádory.

Za zvětšení krvinek může nedostatek vitaminu B12, který může být způsoben nedostatečným příjmem v potravě (to však nebývá v tuzemsku příliš časté), autoimunitním žaludečním zánětem, střevní anastomózou či infekci škulovcem široký. Poslední uvedená choroba se v tuzemsku nevyskytuje, ale může se objevit jako důsledek migrace takto nakažených lidí.

Závěrem lze říci, že pacient sám většinou tento příznak neobjeví. Odhalit ho může však doktor při pravidelné prohlídce na základě rozboru krve. Nemoc je tak pod kontrolou.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události