Zmatenost

Amence, dezorientace

Zmatenost doprovází mnoho chorob či stavů. Vyvolat ji může otrava alkoholem, drogami či jinými návykovými látkami. Signalizovat může také demenci, a to jak alkoholovou, tak vaskulární. Objevuje se také u demence při Alzheimerově chorobě i Parkinsonově chorobě.

Na vině bývá většinou nějaká kognitivní porucha, kdy mozek neumí vyřešit danou situaci či problém. Zmatenost se také může objevit v případě mozkové mrtvice či deliria, jež trápí hlavně starší lidi po setmění.

Při této kvalitativní poruše vědomí si postižený jedinec nepamatuje na svou zmatenost ani chování nebo činy. Vzhledem k tomu, že zmatenost mohou vyvolat i velmi vážná onemocnění, je potřeba se vždy obrátit na doktora. V případě neznámých situací je pak zmatenost zcela běžným jevem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události