Žluté bělmo

Ikterické skléry

Chorobné zbarvení očního bělma, kůže i sliznice do žluta nazýváme žloutenkou neboli ikterem (nejedná se o infekční žloutenku), kterou vyvolává zvýšené množství bilirubinu. Ten vzniká při rozpadu červeného krevního barviva a jeho zvýšené množství v našem organismu může být způsoben jak banálními, tak vážnými příčinami.

V případě zánětu jater neboli infekční žloutence (hepatitidě) existuje více druhů onemocnění, které odlišujeme písmenem. Nejčastěji se objevuje žloutenka typu A, B i C, ale existují i typy od D až po H. Žloutenka je v počátečním stadiu podobná chřipce a projevuje se bolestí břicha, nevolností či nechutenstvím. Žloutenka typu A, který je nejméně nebezpečná, bývá označována za nemoc špinavých rukou, neboť se objevuje ve snížených hygienických podmínkách a přenáší se vodou nebo potravinami. Žloutenka typu B a C se přenáší krví a pohlavním stykem, takže se objevuje především u drogově závislých lidí či u prostitutek, ale ve výjimečných případech také bylo zaznamenáno nakažení žloutenkou po transfúzi. Tyto choroby lze poměrně těžko léčit a hlavně v případu žloutenky typu C jsou játra dlouhodobě poškozena.

Žluté zbarvení bělma, sliznice a kůže však nesignalizuje vždy jen hepatitidu. Na vině bývá také zvýšená produkce bilirubinu při rozpadu červených krvinek neboli hemolýze (více informací naleznete v článku Rozpad červených krvinek), vznik rozsáhlých modřin, tzv. hematomů či genetické poruchy jater, jako například Gilbertův syndrom, Criglerův-Najjarův syndrom, Dubinův-Johnsonův syndrom či Rotorův syndrom. Objevit se může také při zimnici, toxickém poškození jater houbami, alkoholem či léky, při poruchách krevního oběhu v játrech (selhává pravá část srdce), v případě nádoru či metastází v játrech, po operacích, při nemocích žlučových cest (blokace nádorem, žlučovým kamenem či zúžením po zánětu) a dalších. Ikterus se vyskytuje někdy také u těhotných žen, avšak brzo sám zmizí. Za běžný jev se považuje i u novorozenců, neboť játra ještě nezvládají metabolizovat bilirubin.

Objevíte-li při pohledu nahoru nebo do strany žluté zbarvení bělma, navštivte pro jistotu lékaře. Ten vám pravděpodobně doporučí další vyšetření, která příčinu ikteru odhalí. V tomto případě se rozhodně nevyplatí spoléhat na samoléčbu, proto se určitě svěřte do péče lékařům.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události