Zimomřivost

Pocit zimy, špatná tolerance chladu

Tepelná regulace může být u každého z nás trochu jiná, a zatímco jednomu stačí tílko, jiný potřebuje svetr a vytopenou místnost. I zimomřivost tak může být u někoho běžným fyziologickým jevem. Především ženy mají horší toleranci chladu oproti mužům, neboť mají i méně svalové hmoty, která produkuje teplo svými stahy.

Lidské tepelné mechanismy ale bývají poměrně přizpůsobivé, takže není problém se přestěhovat do teplejšího pásma, protože i pocení se po čase upraví a sníží například na třetinu. Na obdobném principu je založeno i otužování. Studená voda navíc dokáže v těle rozproudit krev, což navazuje pocit tepla.

Zimomřivost se většinou objevuje u osob s nízkým tlakem či u lidí se špatným nutričním stavem. V tom případě je potřeba do jídelníčku nasadit dostatek živin. V některých případech může být na vině i hormonální porucha, například u štítné žlázy, která má regulaci metabolismu na starosti.

Trápí-li vás často zimomřivost, nasaďte správnou životosprávu s dostatečným množstvím živin, vitaminů a minerálů. Pravidelně se také otužujte a věnujte se nějaké fyzické aktivitě. V případě, že zimomřivost doprovázejí i další znaky metabolické poruchy, se obraťte na doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

5
1Ludmila Ferencová19. 8. 2016 15:06:24
Dobrý den je mi 64let a je mi pořád zima.Venku je 30.st tepla a já mám zimomřivost.Říkala jsem to už moc krát lékařum a oni nevědí co to je.V noci mi je zase moc teplo.Děkuji s pozdravem Ludmila.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události