Tepelná regulace může být u každého z nás trochu jiná, a zatímco jednomu stačí tílko, jiný potřebuje svetr a vytopenou místnost. I zimomřivost tak může být u někoho běžným fyziologickým jevem. Především ženy mají horší toleranci chladu oproti mužům, neboť mají i méně svalové hmoty, která produkuje teplo svými stahy.
Lidské tepelné mechanismy ale bývají poměrně přizpůsobivé, takže není problém se přestěhovat do teplejšího pásma, protože i pocení se po čase upraví a sníží například na třetinu. Na obdobném principu je založeno i otužování. Studená voda navíc dokáže v těle rozproudit krev, což navazuje pocit tepla.
Zimomřivost se většinou objevuje u osob s nízkým tlakem či u lidí se špatným nutričním stavem. V tom případě je potřeba do jídelníčku nasadit dostatek živin. V některých případech může být na vině i hormonální porucha, například u štítné žlázy, která má regulaci metabolismu na starosti.
Trápí-li vás často zimomřivost, nasaďte správnou životosprávu s dostatečným množstvím živin, vitaminů a minerálů. Pravidelně se také otužujte a věnujte se nějaké fyzické aktivitě. V případě, že zimomřivost doprovázejí i další znaky metabolické poruchy, se obraťte na doktora.