Zimnici definujeme jako pocit zimy, který je vzhledem k teplotě okolí nepatřičný a nezmizí ani po přikrytí peřinou. Objevuje se ve chvíli, kdy náš organismus bojuje s náhlým vzestupem teploty, takže doprovází například horečku. Vyskytnout se může i ve spojitosti s třesavkou, přičemž dochází ke chvění se zimou po celém těle. Jestliže teplota naopak sama nebo pod vlivem léků ustoupí, přichází na řadu pocení a pocit horka.
Zimnice se objevuje při infekčních onemocněních, jako je chřipka, angína, zápal plic, srdeční zánět či zánět příklopky hrtanové apod. Typicky se vyskytuje také při malárii, a to každý třetí nebo čtvrtý den (malárie terciána a kvartána), v některých těžších formách se objevuje i nahodile. Charakteristická je i pro žlutou zimnici a další tropické hemoragické horečky. V tuzemsku nám tyto choroby sice nehrozí, ale očkovat bychom se proti nim měli v případě, že se chystáme navštívit exotická místa. Zimnice je spojována také se sepsí, což je těžká komplikace zánětu, při níž dochází k selhávání orgánů.
Léčba
Na zimnici stejně jako horečku nám pomohou antipyretika s protizánětlivým účinkem, jako například aspirin, paralen či ibuprofen. Součástí léčby mohou být i studené zábaly a koupele. V případě, že je teplota pod 38 °C, ji nijak nesnižujeme, neboť pro tělo je žádoucí, aby se s nemocí vypořádalo sama. Objeví-li se zimnice s horečkou nad 38 °C, nasadíme léky a obrátíme se na lékaře, neboť v některých případech je potřeba nasadit antibiotika nebo jinou léčbu, doporučena může být také hospitalizace.