Zimnice

Zimnici definujeme jako pocit zimy, který je vzhledem k teplotě okolí nepatřičný a nezmizí ani po přikrytí peřinou. Objevuje se ve chvíli, kdy náš organismus bojuje s náhlým vzestupem teploty, takže doprovází například horečku. Vyskytnout se může i ve spojitosti s třesavkou, přičemž dochází ke chvění se zimou po celém těle. Jestliže teplota naopak sama nebo pod vlivem léků ustoupí, přichází na řadu pocení a pocit horka.

Zimnice se objevuje při infekčních onemocněních, jako je chřipka, angína, zápal plic, srdeční zánět či zánět příklopky hrtanové apod. Typicky se vyskytuje také při malárii, a to každý třetí nebo čtvrtý den (malárie terciána a kvartána), v některých těžších formách se objevuje i nahodile. Charakteristická je i pro žlutou zimnici a další tropické hemoragické horečky. V tuzemsku nám tyto choroby sice nehrozí, ale očkovat bychom se proti nim měli v případě, že se chystáme navštívit exotická místa. Zimnice je spojována také se sepsí, což je těžká komplikace zánětu, při níž dochází k selhávání orgánů.

Léčba

Na zimnici stejně jako horečku nám pomohou antipyretika s protizánětlivým účinkem, jako například aspirin, paralen či ibuprofen. Součástí léčby mohou být i studené zábaly a koupele. V případě, že je teplota pod 38 °C, ji nijak nesnižujeme, neboť pro tělo je žádoucí, aby se s nemocí vypořádalo sama. Objeví-li se zimnice s horečkou nad 38 °C, nasadíme léky a obrátíme se na lékaře, neboť v některých případech je potřeba nasadit antibiotika nebo jinou léčbu, doporučena může být také hospitalizace.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události