Zbytnění srdce nebo jeho části

Hypertrofie srdce, zvětšení srdce nebo jeho části

Zbytnění srdečních oddílů lze diagnostikovat pomocí EKG vyšetření, dále prostřednictvím rentgenu hrudníku nebo hmatáním netypického místa úderu srdečního hrotu. Ve většině případů dochází ke zbytnění neboli hypertrofii levé komory nebo obou srdečních komor, ale někdy může dojít i ke zbytnění pravé komory či síní. Tato reakce srdeční svaloviny je vyvolána trvalým tlakovým přetížením, při němž je odpor při čerpání krve větší, nebo objemovým přetížením, při němž se krev po stahu vrací nebo je do oddílu přiváděno příliš velké množství krve.

Za tlakové přetížení levé komory může arteriální hypertenze neboli vysoký krevní tlak daný sníženou tepenní pružností. Na vině může být i zúžená aortální chlopeň nebo aorta. Při zvýšeném objemu dochází k nedostatečnému uzavírání aortální nebo dvojcípé chlopně.Za zbytnění pravé komory může hypertenze neboli vysoký tlak v plicním řečišti či zúžení pulmonální chlopně. Se zvýšeným objemem dochází k nedostatečnosti trojcípé chlopně.

Zbytnění srdce může doprovázet řada komplikací, neboť u zbytnělé komorové stěny dochází k menšímu prokrvení, a tím pádem i zásobování kyslíkem, takže se může objevit bolest na hrudi, ale také srdeční infarkt.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události