Zastřené vidění

Zamlžené vidění, neostré vidění

Vidění vzniká mimo jiné i díky průchodu světelných paprsků přes optické prostředí oka, což zahrnuje rohovku, sklivec, sítnici, zrakový nerv a dráhu, zrakovou kůru v týlním laloku mozkové kůry, duhovku a oční čočku. Jde poměrně o komplikovaný proces a porucha může nastat prakticky kdekoliv, čímž bude kvalita vidění snížena. Při zastřeném vidění bývá postižena oční čočka a jde o šedý zákal (tzv. katarakta).

Šedý zákal vyvolává zakalení oční čočky. Vidění lze pak přirovnat k pohledu přes mokré sklo, v dalších fázích nastává mléčně zakalený vzhled.

Jak dál postupovat

Šedý zákal vzniká v závislosti na věku, aplikaci kortikoidů a na řadě dalších faktorů. Šedý zákal by měl nicméně objevit oční lékař při pravidelné prohlídce. V prvních stadiích pociťuje pacient jen snížení kvality ostrosti zraku, později se objevuje i zastřené vidění.

Pacient se nemůže vyléčit sám, a proto je potřeba vyhledat doktora, který doporučí chirurgický zákrok. Při něm je oční čočka nahrazena umělou.

Závěrem lze poznamenat, že šedý zákal má v populaci především starších lidí četné zastoupení. Jestliže ani při nošení brýlí nevidíte ostře, je potřeba vyhledat očaře a konzultovat s ním tento problém.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události