Zástavu odcházení plynů poznáme podle nadýmání břicha, křečovitých bolestí, nafouklého a vzedmutého břicha a nemožností se vyprázdnit, neboť při zástavě plynů se objevuje i zácpa. Tyto příznaky signalizují poruchu trávicího systému, především pak střev.
Při konzumaci nadměrného množství potravin může dojít ke kratší zástavě odcházení plynů, tzv. zaražené prdy, pak nejde o nic vážného.
V jiných případech může zástava odcházení plynů signalizovat vážnější problémy, na vině může být například ileus, což je akutní střevní neprůchodnost. Ucpání střeva zapříčiňují žlučové kameny, zbytky potravy, zánětlivé zúžení či také nádor, někdy jde také o důsledek spasmů či ochablosti ve spojitosti s poruchou nervového systému střev. Ileus poznáme podle pocitu plného břicha, říhání či podle pocitu na zvracení.
Při této náhlé břišní příhodě okamžitě voláme sanitku, neboť v případě, že rychle nedojde k chirurgickému zákroku, může střevo prasknout a pacient zemřít.
Zástava odcházení plynů se může objevit také u pacienta po operaci, neboť většinou trvá několik dnů, než se činnost střev sama obnoví. Ileus může vzniknout také ve spojitosti s Crohnovou chorobou, zánětem slinivky břišní (pankreatitida) či kolorektálním karcinomem, což je nádorové ucpání střeva.
Léčba
V každém případě bývá lepší nadměrná plynatost než zástava odcházení plynů, a proto navštivte doktora. Jestliže nejsou na vině závažná onemocnění, mohly by pomoci rostlinné silice (heřmánek, anýz, kmín, fenykl a další) ve formě čajů či aromatických vod (aqua carminativa).