Zarudnutí spojivek

Rudé spojivky, injekce spojivek, začervenání spojivek

Jeden z prvních projevů zánětu spojivky, nebo také konjunktivitidy, je zarudnutí spojivek. Existuje mnoho typů zánětu spojivek, a to jednoustranné a oboustranné. Záněty se dělí dle příčiny vzniku na infekční (bakteriální, virové, parazitární a plísňové) a neinfekční (ty vznikají trvalým drážděním spojivky), dále pak alergické, toxické atd.

Příčin vzniku může být nespočet, přesto můžeme vymezit pár symptomů, které jsou pro zánět spojivek typické. Otok víčka na postižené straně je jedním z příznaků a může vypadat také jako pokles víčka neboli pseudoptóza. Mezi další charakteristické příznaky patří začervenání spojivek a pocit cizího tělesa v oku, dále světloplachost, tlak v oku, zvýšená produkce slz a mimo jiné také zvětšení příušních uzlin.

Zvýšený výskyt bakteriálních zánětů je hlavně na jaře a v zimě. Tento typ zánětu se vyznačuje hnisavou sekrecí, překrvením v oblasti spojivky a otokem víček. Při akutním zánětu, který se rychle vyvíjí a je doprovázen hnisavou sekrecí, je vhodné navštívit očního lékaře, který na zánět bakteriálního původu předepíše antibiotika. Při hyperakutním a akutním bakteriálním zánětu spojivky totiž mohou vzniknout komplikace jako zánět rohovky či rohovkový vřed, a může tak dojít dokonce k trvalému poškození zrakových funkcí.

Mezi záněty s nejčastějším výskytem patří záněty virové. Jsou provázeny pocitem písku v očích a hlenovou sekrecí. Hnisavá sekrece není při virových zánětech tak častá. Nejobvyklejším původem tohoto zánětu je adenovirus. Adenovirové záněty patří mezi vysoce infekční onemocnění, především během prvních deseti dnů nemoci. Účinná léčba virových zánětů zatím neexistuje, proto je vhodné

podávat alespoň chladivé obklady, vazokonstrikční léky a steroidy. Tyto léky však nezkrátí délku onemocnění ani neovlivní jeho výsledek.

Faryngokonjuktivální horečka se vyskytuje u dětí s infekcí horních cest dýchacích, přičemž výskyt horečky patří mezi důležité faktory. Právě zarudnutí spojivek řadíme mezi další projevy tohoto onemocnění.

Na závěr je vhodné připomenout, že zarudnutí spojivek má mnoho příčin vzniku. Je také důležité, jak dlouho zarudnutí trvá a jak nemoc probíhá z klinického hlediska. Při větších komplikacích, jako je například hnisaní a nadměrná bolest, je důležité včasná návštěva doktora. Lehčí a přechodné varianty začervenání spojivek vznikají například kvůli podráždění cigaretovým kouřem nebo hygienickými prostředky, které přijdou do kontaktu s okem. Při posledních jmenovaných typech zarudnutí není návštěva lékaře nutná.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události