Při poranění kloubů, jako je kontuze, subluxace a luxace, často dochází k zarudnutí kloubu, které je doprovázeno bolestí a otokem.
Pohmoždění kloubů se objevuje u tzv. kontuze. Jestliže poranění není příliš vážné, návštěva lékaře není nezbytná. Postačí imobilizace končetinu, kterou je nutné dále šetřit. Pomůže i aplikování masti či krému proti bolesti a otoku. Při těžších kontuzích, jako je subluxace a luxace, už lékaře doporučujeme vyhledat. V případě, že z kloubní jamky vyletí hlavice, například u luxace ramene, je možné dokonce nahmatat prázdnou jamku. Tyto úrazy doprovází intenzivní bolest a pacient nemůže s postiženou končetinou vůbec hýbat.
Za oteklý kloub může v některých případech i revmatismus, který zahrnuje skupinu interních nemocí postihující klouby – například revmatoidní artritida, osteoporóza či dna. Revmatismus lze definovat jako zánětlivé onemocnění kloubů, šlach i svalů, které poznáme podle intenzivní svalové bolesti a prudké bolesti kloubů. Největší potíže dělá postiženým pohyb po ránu.