Zapáchající moč

Prostřednictvím moči odchází z našeho organismu ionty a soli, ale také voda s metabolity z odbourávání bílkovin. Dojde-li ke změně močového složení, poznáme to podle jiné barvy, hustoty či zápachu. Ne vždy je však na vině nějaká choroba, neboť zápach moči vyvolávají také některé potraviny jako česnek či tropické ovoce, intenzivnější sladký zápach můžeme cítit po konzumaci vitaminu B12.

Trápí-li nás jaterní či ledvinové choroby, mohou se v naší moči vyskytnout i metabolity, které by u zdravého člověka vylučovány nebyly. Při jaterních chorobách způsobují zápach sirné aminokyseliny. Složení moči může změnit také cukrovka (diabetes) nebo jiné metabolické poruchy. Aceton můžeme cítit kvůli špatné kompenzaci.

V případě bakteriální infekce dolních močových cest můžeme cítit i hnilobný zápach a zvlášť po delším odstavení se objevuje množství zapáchajících bakteriálních produktů.

Chceme-li odstranit zápach moči, je nutné dodávat našemu organismu hodně tekutin, neboť při vyšší koncentraci moči je zápach intenzivnější. Je-li v našem jídelníčku ve větší míře zastoupeno maso, bude moč více cítit amoniakem a močovinou. V tomto případě by mělo dojít k lehké úpravě jídelníčku, neboť metabolity bílkovin v našem těle mohou vyvolávat dnu. V případě, že zápach moči doprovází i řezání či pálení při močení, je na vině bakteriální zánět. Navštivte proto svého praktického doktora, který vám nasadí antibiotika. Přetrvává-li zápach moči i po úpravě jídelníčku a pravidelného doplňování tekutin, obraťte se na svého doktora, neboť jen on může vyloučit metabolické poruchy.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události