Nepříjemné zalehnutí v uších bývá způsobeno nevyrovnaným tlakem mezi středoušní dutinou a okolní atmosférou. Nepříjemné pocity pak vyvolává tlak na bubínek. Eustachova trubice spojuje nosohltan se středoušní dutinou, kde vyrovnává tlak. Při chvilkovém zalehnutí uší nám pomůže polknout, neboť dojde k otevření ústí Eustachovy trubice a následuje výměna tlaku mezi nosohltanem a středouším. Dlouhodobé zalehnutí uší nás může trápit v případě zánětu horních cest dýchacích nebo alergie, neboť sliznice nosohltanu je zduřelá a ústí trubice zavřené.
K zalehnutí ucha dochází také v případě naplnění Eustachovy trubice vodou, neboť i v tomto případě je zamezeno výměně tlaku. Pociťujeme-li při zalehnutí ucha také bodavou bolest, trpíme zřejmě zánětem středního ucha a je potřeba co nejdříve vyhledat doktora. Ten pomocí drobného vpichu do bubínku zánět uvolní, čímž odezní i bolest a zalehnutí ucha.
Zalehnutí ucha může být i nervového původu nebo se objevit při poškození sluchového nervu. Jestliže nás zalehnutí ani po několika dnech neopustí a není na vině ani zduření sliznice nosohltanu kvůli alergii, je nutné obrátit se na lékaře. Ten objeví příčinu zalehnutí uší a doporučí, jak dále postupovat.