Zalehnutí v uších

Nepříjemné zalehnutí v uších bývá způsobeno nevyrovnaným tlakem mezi středoušní dutinou a okolní atmosférou. Nepříjemné pocity pak vyvolává tlak na bubínek. Eustachova trubice spojuje nosohltan se středoušní dutinou, kde vyrovnává tlak. Při chvilkovém zalehnutí uší nám pomůže polknout, neboť dojde k otevření ústí Eustachovy trubice a následuje výměna tlaku mezi nosohltanem a středouším. Dlouhodobé zalehnutí uší nás může trápit v případě zánětu horních cest dýchacích nebo alergie, neboť sliznice nosohltanu je zduřelá a ústí trubice zavřené.

K zalehnutí ucha dochází také v případě naplnění Eustachovy trubice vodou, neboť i v tomto případě je zamezeno výměně tlaku. Pociťujeme-li při zalehnutí ucha také bodavou bolest, trpíme zřejmě zánětem středního ucha a je potřeba co nejdříve vyhledat doktora. Ten pomocí drobného vpichu do bubínku zánět uvolní, čímž odezní i bolest a zalehnutí ucha.

Zalehnutí ucha může být i nervového původu nebo se objevit při poškození sluchového nervu. Jestliže nás zalehnutí ani po několika dnech neopustí a není na vině ani zduření sliznice nosohltanu kvůli alergii, je nutné obrátit se na lékaře. Ten objeví příčinu zalehnutí uší a doporučí, jak dále postupovat.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události