Zakalená moč

Kalná moč

Moč by měla být čirá nebo mít zlatožlutou barvu, což způsobuje barvivo urochrom. Lehce zapáchá a na vzduchu se pak její pach mění ve čpavkový, za což může amoniakální kvašení. Hustota moči je kvůli množství vylučovaných látek vyšší a pH kyselé.

Změní-li moč barvu, hustotu, průhlednost, pH či zápach, může být na vině ledvinové onemocnění, choroba vývodných močových cest (močovod, močový měchýř, močová trubice) ale i nemoci dalších orgánů.

Změřit pH, cukr či bílkoviny v moči lze i jednoduše doma pomocí textačních proužků, které zakoupíte v lékárně. Jestliže naměříte v moči nějaké neobvyklé hodnoty, navštivte praktického lékaře.

Bílkoviny v moči

Mléčná moč signalizuje přítomnost bílkovin. Mohou za to ledvinové záněty, zaklíněné ledvinové kameny, otravy rtutí či kadmiem, nádor ledvin (tzv. Grawitzův tumor), nadměrný rozpad červených krvinek, rozpad svalové tkáně po úrazech, myelom a další.

Přechodně může být zakalení moči vyvoláno velkou námahou, horečkou, přehřátím či podchlazením. Bílkovinu najdeme v moči i u rychle rostoucích dětí při pohybu, v noci pak bílkovina vymizí a u dospělého člověka se normalizuje.

Hnis v moči

Zákal může vyvolat i přítomnost hnisu, což můžeme poznat i podle neprůsvitnosti moči, která je také mléčná či dožluta zakalená, někdy může i páchnout. Na vině bývají ledvinové záněty.

Vyskytují-li se u vás uvedené příznaky opakovaně či jsou doprovázeny ještě dalšími, co nejdříve navštivte svého lékaře. Pálení při močení pak signalizuje zánět močového měchýře, zatímco horečka a schvácenost ukazuje na těžší choroby ledvin a jiných orgánů.

Krev v moči

Při narůžovělé, červené či hnědé barvě v moči je na vině přítomnost krve, což mohou způsobit ledvinové záněty, chudokrevnost, nádory ledviny, tuberkulóza ledvin, poranění a choroby močových cest. Tmavší barva (kvůli barvivu bilirubin) signalizuje choroby jater či žlučových cest. V některých případech mohou moč obarvit do růžova i léky, v tom případě se není čeho děsit.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události