Xantom

Váček nažloutlé barvy

Xantomy definujeme jako malé úložiště tuků pod kůži. Dělíme je dle jejich zbarvení i tvaru následovně:

  1. Šlachové xantomy se vytvářejí v místě svalových šlach, tedy na hřbetu a prstech ruky, zadním kotníku a koleni. Vypadají jako podkožní hrbolky.
  2. Podkožní xantomy vypadají skoro stejně, ale vyskytují se i mimo šlachy. Někdy dojde k prasknutí „nádorku“ a pak se jejich obsah dostane na povrch.
  3. Xantoma striae palmarum (chybí český název) lze charakterizovat jako zažloutnutí dlaňových rýh a rýh mezi prsty.

Xantom signalizuje poruchu metabolismu tuků, někdy se může vyskytovat spolu se zažloutnutím očních víček a okolí (xanthelesma palpebrarum) či bělavým prstencem okolo duhovky (arcus corneae).

Objevíte-li na sobě xantomy, obraťte se na praktického doktora nebo na lipidologickou interní ambulanci. Poruchu metabolismu tuků musí lékaři ihned začít řešit, neboť může dojít i k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici, jaterní a ledvinové poruše a dalším.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události