Výtok z ucha

Objevuje se především u zánětů středouší a výtok pak ukazuje na exsudativní složku nemoci.

Ve valné většině případů jde o hnisavý zánět středního ucha, který je vyvolán defektem Eustachovy trubice, která spojuje ústní dutinu se středním uchem. Kvůli špatné uzavíratelnosti trubice mohou bakterie doputovat do středouší a způsobit zde zánět. Ten rozpoznáme podle horečky, nachlazení, intenzivní bolesti ucha a hromadění hnisu. V některých případech dochází i k perforaci ušního bubínku a hnis pak následně začne vytékat ven. Propíchnutí bubínku (tzv. paracentéza) ostatně většinou provádí i sám lékař, neboť pacientovi tím velmi uleví.

Vodnatý sekret pak způsobuje chronický katar středoušní dutiny. Sekret navíc obsahuje hlen a fibrin a v některých případech může být bubínek vtažen i dovnitř.Obecně lze poznamenat, že za výtok mohou záněty středoušní dutiny, jichž je celá řada. Některé mohou být chronické, jiné zase akutní, a proto doporučujeme obrátit se na doktora.

V případě akutního hnisavého zánětu středního ucha je návštěva doktora nezbytná, neboť musí dojít k paracentéze neboli propíchnutí ušního bubínku. Pokud by se propíchnutí oddalovalo, pacient by trpěl bolestmi, a navíc by došlo k neřízenému provalení hnisu při prasknutí bubínku a otvor může být větší.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události