Výtok z prsní bradavky

Díky hormonům může mléčná žláza produkovat po porodu mléko. V případě, že se objeví výtok z prsu i mimo období kojení, nemusí být na vině vždy nějaké závažné onemocnění, avšak pro jistotu je nutné situaci zkonzultovat s ženským lékařem.Vytéká-li mléko z obou prsů i přesto, že ženě se dítě nenarodilo nebo již více než půl roku nekojí, jde o tzv. galaktoreu, kterou způsobují některé léky včetně hormonální antikoncepce.

Na vině může být také vysoké množství hormonu prolaktin v krvi, a proto je nutné jej změřit. Uvolňování prolaktinu do krve řídí hypofýza a při nadměrném množství prolaktinu budou na vině zřejmě nezhoubné nádory v těchto místech.

Galaktoreu může dále vyvolat i porucha funkce štítné žlázy či chronické selhání ledvin, avšak v některých případech nebývá příčina odhalena vůbec. U tzv. novorozenecké galaktorey je postižen novorozenec z důvodu stimulace dané žlázy matčinými hormony. Galaktorea se může objevit i při menopauze kvůli hormonální nerovnováze.Jestliže se výtok objevuje jen u jednoho prsu a bývá hnědě či červeně zabarven, což způsobuje krev, je nutné okamžitě navštívit lékaře, neboť může jít o rakovinu prsu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události