Vytékání slin

Vytékání slin mají na svědomí některé choroby, které zapříčiňují nadměrnou tvorbu slin (více informací naleznete v článku Zvýšená tvorba slin), případně znesnadňují jejich polykání (více informací viz článek Bolestivé polykání).

Za vytékání slin může zvýšená tenze v parasympatiku neboli části vegetativního nervového systému. Právě zde je řízena tvorba slin a dalších funkcí. Parasympatikus může být podrážděn například jídlem, zánětem, zrakovým vjemem či mechanicky. Převaha parasympatiku nastává, když spíme, a proto může někdo ráno objevit sliny na polštáři.

Někdy nebývá na vině nadměrná tvorba slin, ale to, že sliny nelze nijak odstranit. Proto se začnou hromadit v ústech a následně i vytékat. To se objevuje u dětí v případě zánětu příklopky hrtanové (tzv. epiglotitida), při níž je dítě kvůli dechové tísni ohroženo na životě. Vytékáním slin se může projevit i vzteklina či otrava jedy (muchomůrka červená, pesticidy), což může být velmi vážné. Objeví-li se vytékání slin spolu s dalšími symptomy, přivolejte sanitku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události