Vytékání slin mají na svědomí některé choroby, které zapříčiňují nadměrnou tvorbu slin (více informací naleznete v článku Zvýšená tvorba slin), případně znesnadňují jejich polykání (více informací viz článek Bolestivé polykání).
Za vytékání slin může zvýšená tenze v parasympatiku neboli části vegetativního nervového systému. Právě zde je řízena tvorba slin a dalších funkcí. Parasympatikus může být podrážděn například jídlem, zánětem, zrakovým vjemem či mechanicky. Převaha parasympatiku nastává, když spíme, a proto může někdo ráno objevit sliny na polštáři.
Někdy nebývá na vině nadměrná tvorba slin, ale to, že sliny nelze nijak odstranit. Proto se začnou hromadit v ústech a následně i vytékat. To se objevuje u dětí v případě zánětu příklopky hrtanové (tzv. epiglotitida), při níž je dítě kvůli dechové tísni ohroženo na životě. Vytékáním slin se může projevit i vzteklina či otrava jedy (muchomůrka červená, pesticidy), což může být velmi vážné. Objeví-li se vytékání slin spolu s dalšími symptomy, přivolejte sanitku.