Výpadek zorného pole

Skotom

Při výpadku zorného pole může být na vině oční onemocnění nebo porucha očního nervu či cév, které mají vyživování oka na starosti.

Je-li na vině zánět, objeví se nejprve tupá bolest a v řádu několika hodin či dní pak nastupuje ztráta vidění. Výpadek zorného pole může signalizovat i roztroušenou sklerózu. Ztrácí-li pacient periferní vidění postupně, jde zřejmě o adenom neboli nezhoubný nádor na hypofýze.

V případě, že je ztráta zraku velmi náhlá, mohlo dojít k uzavření tepny, která sítnici vyživuje. Je potřeba okamžitě jednat, aby mohl být zrak obnoven. Na vině může být i amaurosis fugax, což je nemoc charakteristická přechodnou ztrátou vidění (trvá několik vteřin či minut) a signalizuje nedostatečný místní krevní oběh.

Je-li na vině odchlípení sítnice, vidí pacient spíše jakousi šedivou clonu. V případech výpadku zorného pole je nutné okamžitě navštívit neurologa či očaře. Nebudou-li poruchy krevního zásobování včas řešeny, může být ztráta zraku i trvalého charakteru.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události