Afty definujeme jako drobná zánětlivá ložiska v ústech. Postihují hlavně lidi do 30 let a poznáme je podle malých bílých vřídků s červeným okrajem. Zabírají zhruba 0,5 cm2, a ačkoliv nejde o nic vážného, mohou být velmi bolestivé a nepříjemné, někdy postiženého omezují v jídle či komunikaci.
Na vině bývá nedostatek živin, většinou vitaminu B, který napomáhá obnově sliznic. Vyvolat je může i nedostatek železa nebo celkově špatný nutriční stav, a právě proto mohou doprovázet i těžká
onemocnění a fyzický stres. U někoho může afty způsobit citlivost na danou zubní pastu, ústní vodu, ale také některé potraviny (ořechy, pálivé jídlo). Proto je dobré se těchto jídel, obzvláště jsou-li afty již přítomné, vyvarovat. Pokračování v jejich konzumaci totiž vyvolává další dráždění a znesnadňuje hojivý proces.
Objevují-li se zánětlivá ložiska na větších plochách, jde o kurděje, které způsobuje dlouhodobý nedostatek vitaminu C, respektive porucha syntézy kolagenu. Tato nemoc se sice v současné době příliš nevyskytuje, ale i tak je vhodné vitamin C našemu organismu pravidelně dodávat. Najdeme ho například v paprice, šípkách či kyselém ovoci.