Vřídky v ústech

Afty

Afty definujeme jako drobná zánětlivá ložiska v ústech. Postihují hlavně lidi do 30 let a poznáme je podle malých bílých vřídků s červeným okrajem. Zabírají zhruba 0,5 cm2, a ačkoliv nejde o nic vážného, mohou být velmi bolestivé a nepříjemné, někdy postiženého omezují v jídle či komunikaci.

Na vině bývá nedostatek živin, většinou vitaminu B, který napomáhá obnově sliznic. Vyvolat je může i nedostatek železa nebo celkově špatný nutriční stav, a právě proto mohou doprovázet i těžká

onemocnění a fyzický stres. U někoho může afty způsobit citlivost na danou zubní pastu, ústní vodu, ale také některé potraviny (ořechy, pálivé jídlo). Proto je dobré se těchto jídel, obzvláště jsou-li afty již přítomné, vyvarovat. Pokračování v jejich konzumaci totiž vyvolává další dráždění a znesnadňuje hojivý proces.

Objevují-li se zánětlivá ložiska na větších plochách, jde o kurděje, které způsobuje dlouhodobý nedostatek vitaminu C, respektive porucha syntézy kolagenu. Tato nemoc se sice v současné době příliš nevyskytuje, ale i tak je vhodné vitamin C našemu organismu pravidelně dodávat. Najdeme ho například v paprice, šípkách či kyselém ovoci.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události