Za ascites neboli vodu v břiše označujeme tekutiny, která se nachází v břišní dutině volně mimo trávicí soustavu. V pokročilém stadiu je břišní dutina schopna pojímat i velké množství tekutiny, v některých případech to bylo dokonce 40 litrů.
Vodu v břiše poznáme podle vyklenutí břicha, při poloze vleže se pak břišní krajina rozšíří do stran, vestoje je naplněný podbřišek. Voda v břiše může způsobovat také vznik strií nebo pajizévek. Je-li na břiše viditelný podkožní žilní systém, na vině bude zřejmě jaterní onemocnění. Vodu v břiše doprovází řada jiných příznaků, kvůli kterým nemocný vyhledá doktora.
Vodu v břiše vyvolává nerovnováha fyzikálních sil v cévách a převažují síly se schopností filtrovat vodu z krve do břišní dutiny. Na vině může být portální hypertenze při jaterní cirhóze či městnání v žilním systému kvůli nedostatečným čerpacím činnostem srdce. Někdy může vodu v břiše způsobit i tuberkulóza či nádor na výstelce břišní stěny.
Naše tělo reaguje na ascites vyplavením hormonů, jež mají na starosti zadržování vody v těle, včetně sodných iontů. Kvůli tomu se tak objem neustále zvětšuje a vodu nelze z břicha odvést. Máme-li podezření na ascites, je nutné vyhledat ošetřujícího lékaře.