Voda v břiše

Ascites

Za ascites neboli vodu v břiše označujeme tekutiny, která se nachází v břišní dutině volně mimo trávicí soustavu. V pokročilém stadiu je břišní dutina schopna pojímat i velké množství tekutiny, v některých případech to bylo dokonce 40 litrů.

Vodu v břiše poznáme podle vyklenutí břicha, při poloze vleže se pak břišní krajina rozšíří do stran, vestoje je naplněný podbřišek. Voda v břiše může způsobovat také vznik strií nebo pajizévek. Je-li na břiše viditelný podkožní žilní systém, na vině bude zřejmě jaterní onemocnění. Vodu v břiše doprovází řada jiných příznaků, kvůli kterým nemocný vyhledá doktora.

Vodu v břiše vyvolává nerovnováha fyzikálních sil v cévách a převažují síly se schopností filtrovat vodu z krve do břišní dutiny. Na vině může být portální hypertenze při jaterní cirhóze či městnání v žilním systému kvůli nedostatečným čerpacím činnostem srdce. Někdy může vodu v břiše způsobit i tuberkulóza či nádor na výstelce břišní stěny.

Naše tělo reaguje na ascites vyplavením hormonů, jež mají na starosti zadržování vody v těle, včetně sodných iontů. Kvůli tomu se tak objem neustále zvětšuje a vodu nelze z břicha odvést. Máme-li podezření na ascites, je nutné vyhledat ošetřujícího lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události