Vlhký kašel

Produktivní kašel, kašel s vykašláváním, kašel se sputem, kašel s expektorací

Kašel je obranný fyziologický mechanismus, který odstraňuje z našeho organismu cizí látky z dýchacích cest. Tak zajišťuje volnou průchodnost. Kašel může být buď suchý (tzv. dráždivý), či vlhký (tzv. s produkcí hlenu, produktivní).

Za vlhký kašel označujeme ten, který doprovází vykašlávání hlenu. Hlen může mít různou konzistenci a jeho barva může mít bílé, šedé, hnisavě nažloutlé či nazelenalé zbarvení, v případě, že obsahuje příměsi krve, má pak barvu načervenalou. Pokud vykašláváte hlen zvláštní barvy, obraťte se raději na lékaře, který vám nasadí antibiotika a nechá udělat laboratorní rozbor hlenu. Na základě tohoto vyšetření lze určit příčinu kašle.

Na vině může být chronická bronchitida, zápal plic, bronchiektázie, což je vrozené, nebo kvůli průduškové nemoci rozšíření průdušek, dále to může být i pleuritida neboli zánět pohrudnice.

Je-li hlen hnisavý a s příměsí krve, signalizuje to tuberkulózu. V případě zadní rýmy pochází hlen z nosu, následně se dostal do nosohltanu a dráždí sliznici, takže dojde k vykašlávání. Vlhký kašel může ukazovat i na odcházející zánět, kterému předcházel léčený suchý kašel.

Bakterie, nebo viry

V případě bakteriálních infekcí se nasazují antibiotika, je-li infekce virového původu, pomohou léky na tlumení kašle, jako jsou mukolytika (Ambroxol, Bromhexin), která rozpouští hlen. Nutné je dodržovat také klidový režim.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události