Velký jazyk

Makroglosie, zvětšený jazyk

Makroglosii neboli velký jazyk může mít na svědomí celá řada příčin, u dospělých lidí to bývá například akromegalie. Při této chorobě dochází v dospělosti k nadprodukci růstového hormonu a růstové štěrbiny jsou již uzavřeny. Nadprodukce růstového hormonu u dětí způsobuje tzv. gigantismus. Za akromegalii může adenom na hypofýze, v některých případech i malobuněčný karcinom plic či karcinoid.

Akromegalii rozpoznáme podle velkého jazyka i rozestupů zubů, objevit se mohou i bolesti kloubů a cukrovka. Lékaře vyhledáme v případě, že zpozorujeme zvětšující se jazyk, vzdalování zubů od ostatních růst koncových částí těla.

Makroglosii mohou vyvolat i metabolické poruchy, v tom případě se objeví i celá řada jiných a vážnějších symptomů. V jiných případech je na vině čelistní anomálie. Velký jazyk může způsobovat i vrozený Beckwithův-Wiedemannův syndrom, který se objevuje v souvislosti s gigantismem a abnormalitami pupku. Tento syndrom by měl být objeven již v nemocnici nebo v rámci preventivních dětských prohlídek.

Objevíte-li u sebe zvětšující se jazyk, vyhledejte lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události