Tmavá moč

Tmavší zbarvení získá naše moč při nedostatku tekutin, neboť je pak moč koncentrovanější. To je typické i pro první ranní moč. Tmavší barvu moči mohou způsobit i potraviny nebo léky, například sníte-li červenou šanci, máte zhruba 15% šanci, že se vaše moč zabarví.

V některých případech signalizuje tmavá či hnědá moč signalizuje onemocnění jater (infekční žloutenka) či nemožnost odtoku žluči (například kvůli žlučovým kamenům).

Je-li v moči přítomna krev, poznáme také podle zbarvení, v tomto případě by měla moč červenou až hnědou barvu v závislosti na tom, odkud krev pochází. Při vyplavování hemoglobinu do moči kvůli rozpadu červených krvinek má moč také jinou barvu, stejně je tomu i v případě vyplavování svalového barviva myoglobin, ke kterému dochází při poškození svalů.

Ve většině případů provází zbarvenou moč i řada dalších příznaků. Někdy může být na vině i vzácná vrozená metabolická choroba, při porfyriích má moč tmavě červené zbarvení, při alkaptonurii moč změní barvu na tmavší až v reakci se vzduchem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události