Tlak na hrudi

Pocit těžka na hrudi

Tlak na hrudi může vyvolávat různé bolesti, od svírání přes tupou a dusivou bolest až po vystřelování. Tyto bolesti mohou vyvolávat plíce a srdce, ale také pohrudnice, žebra, páteř i svaly. Je velmi důležité určit, kde přesně bolest pociťujeme. Na vině může být u tlaku a bolesti z hrudní dutiny pásový opar, zlomenina žeber či změny na prsou u ženy. Bolest může vyvolávat i kardiovaskulární systém, tedy srdce a cévy, při srdečním infarktu, zánětu srdečního svalu nebo obalu (myokarditida, perikarditida), plicní embolii, hypertenzi v krevním řečišti či při disekujícím aneuryzmatu aorty.

U podnětů z plic a obalů (tzv. pleury) může být na vině pneumotorax, nádor nebo zánět poplicnice (pleuritida). I porucha páteře může vyvolávat bolest či tlak, jako například v případě artrózy, Bechtěrevově chorobě či nádorového onemocnění v žebrech nebo obratlích.

Jak dál postupovat

Vzhledem k tomu, že tlak na hrudi může způsobovat velmi široké spektrum nemocí, je nejprve potřeba včas odhalit příčinu. Na lékaře se obraťte co nejdříve, neboť prodlení může u některých nemocí vyvolat velmi vážné komplikace.

Závěrem je třeba poznamenat, že u někoho může být tlak na hrudi vyvolán i nadměrným stresem, kvůli němuž je člověk neustále v napětí, dýchání je pak mělčí, což může při zvýšené potřebě kyslíku v plicích vyvolat právě tlak na hrudi. Obdobné pocity mívají i netrénovaní jedinci při velké fyzické zátěži.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události