Světlá stolice

Acholická stolice

Žluč, kterou produkují játra, se prostřednictvím malých jaterních žlučovodů a hlavního žlučovodu kolem žlučníku transportuje do střev. Součástí žluče jsou i konkrétní barviva a právě jejich přeměnou má stolice normální hnědou barvu.

Při poruše tvorby žluče se dostává do střev jen její malé množství, takže stolice má pak světlejší zbarvení. Na vině bývá infekční žloutenka neboli virová hepatitida či cirhóza jater. Obtíže mohou způsobovat i vývodné žlučové cesty, neboť jarní žlučovody může utlačovat cirhóza jater, ten velký pak nádor nebo kámen. Pak není ve střevech žádné žlučové barvivo, takže stolice má zbarvení světlého jílu a je tzv. acholická, bez přítomnosti žluče.

Žloutenku pak dále poznáme i podle žluté kůže, bělma i sliznice, tmavé moči či bolesti v pravém podžebří. Vyskytnou se může i nechutenství a zvracení, ale také břišní kolika po tučném jídle. Trápí-li nás uvedené příznaky, okamžitě vyhledáme doktora, v případě bolestí i pohotovost.

Než však začněme panikařit kvůli světlé stolici, vzpomeňme si nejprve, zda jsme v posledních dvou dnech nesnědli některé potraviny, kvůli kterým by mohla být stolice světlejší. Toto zbarvení mohou způsobit i některé léky, veškeré informace byste měli nalézt v příbalovém letáku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události