Svědění kůže

Pruritus

Svědění bývá pro postiženého jedince velmi nepříjemné a může značit jak kožní onemocnění, tak další choroby. V některých případech je pro pacienta svědění mnohem horší než bolest a také se hůře tlumí. Škrábáme-li si kůži často silou, může dojít k rozdrásání a následnému zanícení, takže svědění pak bývá ještě intenzivnější.

Objeví-li se svědění jen na jednom konkrétním místě, jde o lokální postižení kůže, které způsobí například bodnutí hmyzem či podráždění chemikáliemi. Jakmile se místo zahojení, zmizí i svědění. Jiná chronická kožní onemocnění či infekce bývají kromě svědění doprovázeny dalšími příznaky. Svědění může vyvolat lupénka, atopický ekzém, ale také svrab či parazitární onemocnění, s vhodnou léčbou vám poradí váš kožní lékař.

Svěděním se však může projevovat i jiné celkové onemocnění, a v tom případě je potřeba absolvovat několik vyšetření, včetně těch alergologických. I některé alergie totiž mohou spolu s kopřivkou vyvolávat svědění. Někdy bývá na vině i porucha odtoku žluče, při němž se žlučové látky hromadí v krevním oběhu a způsobují svědění. To může mít na svědomí ale také infekce HIV, porucha štítné žlázy, lymfomy či konečné stadium selhání ledvin.

V první řadě je potřeba určit příčinu svědění. Není-li to možné, jsou nasazeny léky na jeho potlačení.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

7
1vasekrigo@seznam.cz22. 8. 2019 20:42:10
Dobrý den mám problém stále mě trápí svědění kůže ale jen na jednom místě na zádech jak přez den tak v noci svědění trvá více jak půl roku manžel tvrdí že tam nic nemám ani věrážku ani pupínek prosím můžete poradit co to může být a co na to a zda jít k lékaři moc děkuji z pozdravem Hana Jačová

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události