Svědění bývá pro postiženého jedince velmi nepříjemné a může značit jak kožní onemocnění, tak další choroby. V některých případech je pro pacienta svědění mnohem horší než bolest a také se hůře tlumí. Škrábáme-li si kůži často silou, může dojít k rozdrásání a následnému zanícení, takže svědění pak bývá ještě intenzivnější.
Objeví-li se svědění jen na jednom konkrétním místě, jde o lokální postižení kůže, které způsobí například bodnutí hmyzem či podráždění chemikáliemi. Jakmile se místo zahojení, zmizí i svědění. Jiná chronická kožní onemocnění či infekce bývají kromě svědění doprovázeny dalšími příznaky. Svědění může vyvolat lupénka, atopický ekzém, ale také svrab či parazitární onemocnění, s vhodnou léčbou vám poradí váš kožní lékař.
Svěděním se však může projevovat i jiné celkové onemocnění, a v tom případě je potřeba absolvovat několik vyšetření, včetně těch alergologických. I některé alergie totiž mohou spolu s kopřivkou vyvolávat svědění. Někdy bývá na vině i porucha odtoku žluče, při němž se žlučové látky hromadí v krevním oběhu a způsobují svědění. To může mít na svědomí ale také infekce HIV, porucha štítné žlázy, lymfomy či konečné stadium selhání ledvin.
V první řadě je potřeba určit příčinu svědění. Není-li to možné, jsou nasazeny léky na jeho potlačení.