Svědění konečníku

Pruritus ani

Svědění konečníku může vyvolávat mnoho příčin. Na vině bývají hemoroidy, které postihují až 80 % lidí starších 30 let, což jsou rozšířené žilní pleteně v konečníkové oblasti, kam se dostane zánět. Hemoroidy trápí především osoby s nadváhou, které mají sedavé zaměstnání, avšak nezřídka se objeví i u aktivních lidí.

Hemoroidy poznáme podle svědění či bolesti v konečníku, toaletní papír může být od krve a oblast je zarudlá. Je-li krvácení dlouhotrvajícího charakteru, může způsobit u postiženého anémii nebo chudokrevnost, a proto je vhodné vyhledat lékaře. Doktor navíc vyloučí jiné a vážnější příčiny krvácení a pomůže pacientovi ulevit od bolesti.

Svědění signalizuje také infekci roupy, která se pozná právě podle tohoto jediného příznaku. Na vině bývá nízký hygienický standard a často nemoc postihuje celé dětské kolektivy. Svědění se objevuje především v noci, neboť právě tehdy klade samička nová vajíčka. Dítě se kvůli tomu může často budit, svědění je velmi intenzivní a mohou vznikat i ragády. Řešením je vyhledání lékaře, který doporučí další postup.

Na svědění může mít vliv také alergická reakce na nějaké potraviny, doprovázet ji může i kopřivka, nevolnost či anafylaktický šok. Svědění se vyskytuje i po konzumaci kořeněných jídel.

Tento příznak může být pro postiženého velmi nepříjemný, a proto je vhodné se co nejdříve obrátit na lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1zdenka schořova 6. 7. 2020 19:03:48
mam problem je to měsic měla sem střevni problem musela jsem brat normix nesnašim antibiotika je možne abych mela alergicke potiže svědeni kolem konečniku a vtřislech se mi vyrazila vyražka a svěděni na temeni hlavy je možne po měsici alergie antibiotik

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události