Křeč jednoho svalu nebo i celé skupiny svalů může vyvolat nahromadění kyseliny mléčné vinou dlouhodobé zátěže. Sval je pak potřeba pořádně natáhnout, pomoci může i masáž či lžička kuchyňské soli. Po chvíli křeč sama odezní a není nutné navštěvovat lékaře, ačkoliv pokud jsou křeče velmi intenzivní a neutuchají, přivoláme sanitku, stejně jako v případě křečí, jež vyvolává špatně fungující nerv (při postižení páteře).
Křeče po celém těle neboli tzv. generalizované může vyvolávat celá řada příčin, ale nejčastěji je na vině centrální nervová soustava a konkrétně epilepsie, mozková mrtvice, nádor, otrava, záchvat hysterie, infekce jako tetanus či meningitida, poruchy metabolismu či nedostatek vápníku a akutní ztráta minerálů. V těchto případech voláme sanitku.
Febrilní křeče se pak vyskytují při horečkách u malých dětí. V těchto případech doporučujeme do konečníku aplikovat čípek s diazepamem, který nám předepsal lékař při prvním výskytu febrilních křečí, pak by měly obtíže zmizet. Opakují-li se častěji, je nutná hospitalizace kvůli pozorování.