Svalové křeče

Křeč jednoho svalu nebo i celé skupiny svalů může vyvolat nahromadění kyseliny mléčné vinou dlouhodobé zátěže. Sval je pak potřeba pořádně natáhnout, pomoci může i masáž či lžička kuchyňské soli. Po chvíli křeč sama odezní a není nutné navštěvovat lékaře, ačkoliv pokud jsou křeče velmi intenzivní a neutuchají, přivoláme sanitku, stejně jako v případě křečí, jež vyvolává špatně fungující nerv (při postižení páteře).

Křeče po celém těle neboli tzv. generalizované může vyvolávat celá řada příčin, ale nejčastěji je na vině centrální nervová soustava a konkrétně epilepsie, mozková mrtvice, nádor, otrava, záchvat hysterie, infekce jako tetanus či meningitida, poruchy metabolismu či nedostatek vápníku a akutní ztráta minerálů. V těchto případech voláme sanitku.

Febrilní křeče se pak vyskytují při horečkách u malých dětí. V těchto případech doporučujeme do konečníku aplikovat čípek s diazepamem, který nám předepsal lékař při prvním výskytu febrilních křečí, pak by měly obtíže zmizet. Opakují-li se častěji, je nutná hospitalizace kvůli pozorování.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události