Šupinatění bradavky

Objeví-li se u vás šupinatění bradavky, je potřeba zpozornět, a to zvláště v případě, že se objeví jen na jedné straně. Na vině totiž může být rakovina prsu nebo rakovina prsní bradavky, tzv. Pagetův karcinom bradavky.

Při postižení bradavky jde o nádorové onemocnění, které vychází z mlékovodů a projevuje se ložiskem červené barvy a šupinatěním, později se může vytvořit i strup. Vypadá podobně jako ekzém, a proto si ho některé ženy s ním pletou. Na rozdíl od ekzému se však vyskytuje jen na jedné straně. U rakoviny prsu bývá přítomna i hmatatelná bulka, prs může bolet a být zvětšený.

Jak dál postupovat

Jestliže zpozorujete na svém prsu jakoukoli změnu, je nutné okamžitě vyhledat lékaře, neboť tento typ rakoviny je velmi agresivní. V případě včasného zachycení nemoci je však vyléčitelný.

Dostane-li se rakovina prsu či bradavky do pokročilého stadia, je nutná chirurgická ablace, aby se předešlo metastázím.

Závěrem lze poznamenat, že ženy by v žádném případě neměly podceňovat změny na prsu a pravidelně by se měly věnovat samovyšetření prsou. Neboť i na první pohled banální příznaky mohou mít velmi vážnou příčinu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události