Suchý kašel

Tussis, neproduktivní kašel, dráždivý kašel, kašel bez vykašlávání, kašel bez expektorace

Kašel je obranný fyziologický mechanismus, který odstraňuje z našeho organismu cizí látky z dýchacích cest. Tak zajišťuje volnou průchodnost. Kašel může být buď suchý (tzv. dráždivý), či vlhký (tzv. s produkcí hlenu, produktivní).

Po vdechnutí potravy či dráždivých látek, jako je kouř a prach, je vyvolán suchý kašel. Ten také signalizuje začátek infekčního onemocnění horních cest dýchacích, může jít virové infekce, při nichž nám pomůže klidový režim a dostatek vitaminů, vhodné jsou také léky na vykašlávání (kašel se stává produktivním) či antitusika, které tlumí kašel a mohou, ale i nemusí obsahovat kodein. Antitusika nekodeinového typu používáme především u suchého dráždivého kašle, který je neúčelný, neboť při něm není hlen odstraňován, a pacienta mohou značně zatěžovat a unavovat.

Nejprve se však nasazují léky na vykašlávání (expektorancia), a teprve v případě, že neúčinkují, se podávají antitusika. Pomoci může také inhalace tymiánu nebo eukalyptového oleje.

Suchý kašel se jako doprovodný příznak objevuje i u rakoviny plic, sarkoidózy či při srdečním selhání. Vyvolat ho mohou i některé léky, především ACE inhibitory, které nasazujeme na chronické srdeční selhání nebo vysoký krevní tlak. Je nutné konzultovat s lékařem užívání těchto léků a přejít na jinou alternativu. Při hysterii a nervové labilitě může být kašel i nervově-psychického původu.

Záchvatovitý kašel může vyvolat i krátkodobou ztrátu vědomí jako mdloby, neboť při zvýšení nitrohrudního tlaku při kašli se rovněž snižuje žilní návrat do srdce. Velmi usilovný kašel může přivodit i zlomeninu žebra, zvlášť v případě osteoporózy neboli řídnutí kostí. Vyvolat může rovněž i pneumotorax či břišní kýlu.

Trápí-li vás dlouhodobě intenzivní kašel, obraťte se na svého lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události