Studené končetiny

Chladné končetiny, chladné nohy, chladné ruce

Kůži na našich končetinách bohatě prokrvují kapiláry a krevní průtok je řízen nervy i hormony v souvislosti s termoregulací. Tak je průtok krve kvůli co nejmenším ztrátám při chladu omezen, za tepla je naopak průtok zvýšen a přebytečné teplo je předáváno dál do těla. Je-li nějaký problém, došlo k poruše krevního systému.

Prokrvení končetin napomáhá například střídání tepla a chladna při sprchování, navíc je zvýšen průtok krve svaly a vyvíjeno teplo svalovou kontrakcí. Při poruše termoregulace může být na vině Raynaudův syndrom, při němž dochází k nedostatečnému prokrvení končetin i po krátké době chladu. Objevuje se především u žen nízké výšky.

Na termoregulaci má dále vliv i psychická (ne)pohoda, kvůli níž je ovlivněn vegetativní nervový systém. Pociťujete-li studené nohy, můžou být vaše nohy i nedostatečně zásobeny živinami, což může být v dlouhodobém měřítku nebezpečné a způsobit poškození tkáně.

Trápí-li vás tak studené končetiny již nějaký čas, vyhledejte raději praktického doktora. Ten pomocí několika vyšetření odhalí příčinu nedostatečné prokrvenosti vašich končetin.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události