Strup

Krusta

Strup na kůži neboli krusta signalizuje hojivý proces. Po poranění kůže či po vyprázdnění puchýře (při akné či jiné infekci s vyrážkou) se ze zaschlé krve a tkáňového moku vytvoří povlak. Jestliže je zbarven hnědě až černě, obsahuje strup hlavně krev, jantarové či medově žluté zbarvení zase signalizuje vyšší přítomnost tkáňového moku. Strup lze přirovnat k trombu, který se však tvoří v cévách, a proto ho okem nespatříme.

Ve strupu lze dále najít i hnis či zbytky kožních buněk, v tom případě je barva zelenošedá či zelenožlutá. Strup pomáhá zastavit krvácení a zhojit ránu. Jakmile se regenerační proces blíží ke konci, strup se odloupne. Bylo-li zranění povrchového charakteru, po odloupnutí strupu nic nezůstane, při hlubších zraněních se může objevit jizva, což značí neúplné zahojení.

Jizva se objeví i v případě, že je hojivý proces přerušen, a proto strup sami nestrhávejte. Navíc byste tím mohli prodloužit dobu hojení, protože tkáň ještě není obnovena.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události