Strie

Pajizévka

Mezi lidmi se striím přezdívá také jako pajizévky. Vzniknou při rychlé změně povrchu kůže, a to při rozšíření, ale i zmenšení.

Strie se nejčastěji objevují u lidí, kteří v krátké době zvýšili svoji tělesnou hmotnost, typické jsou především u obézních lidí a kulturistů. Dále postihují ženy v těhotenství, a to zvlášť v břišní oblasti, kde došlo k rozšíření povrchu kůže nejvíce. Objevovat se mohou ale také na hýždích či ramenech, a to i tehdy, když člověk naopak velmi rychle zhubne.

Tyto pajizévky jsou velmi běžnou záležitostí a není třeba kvůli nim vyhledávat doktora. Navštívit bychom ho však měli v případě, že jsem ve velmi krátkém časovém horizontu i bez očividné příčiny hodně zhubli, neboť na vině může být tumor. Na strie pak doporučujeme používat krémy, především ty s vitaminem E.

Vyvolat je může i defekt kolagenových vláken, který vyvolává nadměrná produkce hormonu kortizolu. Jde o stresový hormon, který produkuje kůra nadledvin. Velmi zjednodušeně lze říci, že jeho zvýšenou hladinu poznáme podle centrální obezity, kde je tloušťkou postižen trup a krk, zatímco končetiny ne), podle měsíčkovitého obličeje, strií či ženské maskulinity. Pozorujete-li na sobě uvedené příznaky, vyhledejte lékaře, čím dříve, tím lépe.

Na vině může být totiž Cushingův syndrom, jejž zapříčiňuje adenom podvěsku mozkového. Tím dochází k nadměrné produkci ACTH, kvůli čemuž je uvolňován kortizol i další hormony.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události