Stolice s příměsí krve a sliznic

Enterorágie

Objeví-li se u nás černá, dehtovitá stolice s nasládlým zápachem, jde o melénu neboli krev ve stolici. Stolice obsahuje natrávené krevní barvivo a ke krvácení (více než 100 ml) došlo v jícnu, žaludku nebo dvanáctníku. Za krvácení mohou jícnové varixy, vředy v žaludku nebo dvanáctníku, hemoragická gastropatie a další. Více informací naleznete také v článku Černá stolice. Okamžitě vyhledejte doktora, nejlépe gastroenterologa, případně také chirurgii.

V případě, že má stolice jinak normální barvu a nachází-li se v ní tmavá krev, pochází krvácení ze sestupného či esovitého tračníku (tlusté střevo). V tom případě mluvíme o enteroragii, kterou zapříčiňují polypy, nádory či divertikulóza.

Jestliže se krev vyskytuje jen na povrchu stolice, na vině bývá krvácení z konečníku nebo análního kanálku, což je většinou způsobeno hemoroidy či análními trhlinkami. Objeví-li se u nás krev ve stolici jen výjimečně a v malém množství, není důvod k panice. Lékaře je nutné vyhledat v případě, že se krvácení stále opakuje a je intenzivnější. V některých případech nelze krvácení do stolice vůbec zachytit okem, neboť je krve jen velmi málo. Jde o tzv. okultní neboli skryté krvácení a může signalizovat kolorektální karcinom, proto by měla být stolice pravidelně vyšetřována, zvlášť u lidí starších 45 let a především u mužů.

Stolice s příměsí sliznic

V krvi se mimo dalších objevují i odloupané povrchové buňky z trávicí trubice. Tento jev je zcela normální, avšak objeví-li se ve vaší stolici i krev či viditelně sliznice, je nutné zpozornět. Krev může vyvolat zraněný anální otvor, který se časem sám zahojí, nebo prasklé hemoroidy. Ty lze definovat jako rozšířené rektální žíly, jež mohou análním otvorem vyhřeznout ven, a pak jsou velmi bolestivé. Stolice s krví nebo sliznicí v natráveném stavu zase signalizuje vřed, ale také rakovinu tlustého střeva, a proto je potřeba okamžitě vyhledat lékaře.

Karcinomem tlustého střeva trpí pravděpodobně nejvíce pacientů v tuzemsku, a proto je potřeba mít se na pozoru. Je-li poškozena sliznice tlustého střeva, obraťte se na svého lékaře, který vám pravděpodobně doporučí kolposkopii. Toto vyšetření dokáže odhalit příčinu krvácení nebo sliznice ve stolici.

Nejlepší prevencí proti onemocnění tlustého střeva je přijímat dostatek vlákniny v potravě. Díky ní prochází potrava střevem rychleji. Naleznete ji v ovoci, luštěninách i cereálních obilninách.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události