Snížení hladiny vitaminu B 12

Makrocytární anémie, perniciózní anémie, megaloblastová anémie

Vitamin B 12 je pro náš organismus nezbytný kvůli správné krvetvorbě a výživě nervových buněk.

Jeho nedostatek vyvolá anémii neboli chudokrevnost, při níž má tělo nedostatek červených krvinek a hemoglobinu. Je-li na vině nedostatek vitaminu B 12, poznáme podle zvýšené velikosti červených krvinek a dále rovněž podle únavy, bledosti či ztíženého dýchání při pohybové aktivitě. Při snížené hladině vitaminu B 12 mohou být poškozeny i nervové buňky, což rozpoznáme podle brnění, strnulosti končetin nebo poruchy citlivosti.

Snížení hladiny vitaminu B 12 se může objevit i u lidí s podvýživou a poruchou vstřebávání živin z trávicího traktu, dále je nutné pravidelně monitorovat i bývalé pacienty, kteří trpěli nedostatkem vitaminu B 12 v minulosti, čímž dostaneme výsledky o úspěšnosti léčby.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události