Snížená tvorba slin

Hyposalivace, suchost v ústech

Pociťujeme-li sucho v ústech, znamená to, že bychom měli zvýšit náš pitný režim, neboť jsme dehydratování. To se nám může stát například při horečce nebo průjmu.

Na vině může být i cukrovka, v tom případě bývají příznaky doprovázeny nadměrnou žízní a častým močením. Sucho v ústech vyvolávají i některé léky či léčba ozařováním, trpí na něj také alkoholici.

Sucho v ústech mohou mít na svědomí rovněž i choroby slinných žláz jako například Sicca syndrom. Při této nemoci dojde k vyhasnutí funkce slinných i slzných žláz, zatímco za porušení žláz spolu se záněty kloubů může Sjögrenův syndrom. Suchu v ústech může signalizovat i těžký nedostatek železa.

Trápí-li nás snížená tvorba slin dlouhodobě, zvlášť v případě, že vyvolává i bolestivé polykání, problémy při mluvení a trávení a zvyšuje kazivost zubů, je vhodné konzultovat náš stav s doktorem. Suchu v ústech pak můžeme eliminovat prostřednictvím žvýkání žvýkaček, pomoci nám může i ústní sprej, který má sliny nahradit. Takový sprej nám může předepsat doktor.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události