Snížená tělesná teplota

Hypotermie

Teplota lidského těla dosahuje v průměru hodnoty mezi 36 a 37 °C, ale nezřídka je normální teplota u některých pacientů o trochu vyšší, u jiných, hlavně seniorů a dětí, naopak nižší. Na vině bývají ještě nedostatečně vyvinuté nebo naopak již selhávající termoregulační mechanismy, což poznáme podle toho, že u dětí a starších lidí dojde snadněji k prochladnutí. Problém může nastat i u alkoholiků, neboť ačkoliv alkohol budí dojem, že tělo zahřívá, ve skutečnosti je tomu právě naopak a organismus ještě více ochlazuje. Proto mají sníženou tělesnou teplotu i pacienti s alkoholovou otravou.

Teplota našeho těla klesá samozřejmě ve studené vodě, v níž člověk většinou nevydrží více než 20 minut, byť záleží na tom, kolik má ledová voda stupňů. Později dochází k srdeční arytmii a selhání srdce, navíc při teplotě pod 28 °C ustává schopnost termoregulace.

V některých případech může být snížená tělesná teplota ale také pozitivní a vhodná, pomůže například lékařům při kardiochirurgické operaci.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události