Snížená chuť k jídlu

Anorexie, nechutenství

Chuť k jídlu může snížit mnoho faktorů, tento příznak navíc provází řadu dalších onemocnění.

Onemocní-li člověk infekční chorobou a trpí horečkou, která snižuje pocit hladu, je celkový příjem potravy sníženy. Často zmizí nechutenství samo spolu s infekcí.

Na vině může být i bolest, příkladem může být trauma nebo choroba čelistního kloubu. Konzumace potravy je pro pacienta natolik bolestivá, že raději nejí vůbec nebo jen minimálně.

V některých případech snižují chuť k jídlu nádorová onemocnění v pokročilém stadiu, kvůli čemuž trápí pacienta ještě podvýživa, a léčba je tak složitější. Rakovina může způsobit i kachektizaci.

I některé psychické poruchy mohou mít snížení chuti k jídlu na svědomí, příkladem je mentální anorexie, při níž bývá konzumace potravy minimální.

Máme-li sníženou chuť k jídlu jen krátkodobě a výjimečně, není třeba se znepokojovat, neboť chuť se nám jistě brzy vrátí. Lékaře navštívíme v případě, že jde o dlouhodobý problém.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události