Škrábání v krku

Pociťujeme-li škrábání v krku, signalizuje to velmi pravděpodobně zánět či jinou chorobu v našem hltanu. Objevuje se především při polykání (více viz článek Bolestivé polykání) a na vině může být angína neboli zánět mandlí, faryngitida neboli zánět hltanu či krátkodobé nachlazení, jejž vyvolaly viry.

Léčba

Vhodný léčebný postup by se měl vždy odvíjet od příčiny škrábání v krku. Na bakteriální angínu tak nasazujeme antibiotika, zatímco u infekčních zánětů doporučujeme spíše pastilky s antiseptickým účinkem, které utlumují bolest.

Škrábání v krku po ránu

Škrábání v krku nás může trápit především ráno, v tom případě pak nejsou na vině záněty, ale spíše přetopená ložnice se suchým vzduchem či spaní s otevřeným oknem v zimě. Tento typ škrábání brzy sám zmizí a není důvod jej nijak léčit.

Nejlepší prevencí proti rannímu škrábání v krku je zvýšení vlhkosti vzduchu v ložnici, kterého docílíme prostřednictvím zvlhčovačů vzduchu. Pomoci si můžeme i tak, že v zimě položíme vlhký ručník na topení.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Leňa6. 12. 2016 9:22:50
Škrábání v krku už mě netrápí. Pokud začne, sáhnu po Laryprontu. Cucám pastilky den dva a škrábání je pryč. Prostě senza.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události