Rozšířené zornice

Mydriáza, rozšířené pupily

Na osvětlení či potřeby organismu reagují naše zornice rozšířením (při nebezpečí a stresu) či zúžením (při relaxaci), což umožňuje složité propojení nervových drah s vlákny. Projevuje se i při zaostřování a pohledu do dálky či do blízka.

Zda jsou zornice stejně veliké a reagují na osvit, řeší urgentní medicína, neboť abnormálnímu chování odpovídají i neobvyklé stavy. Někteří lidé se však již mohou narodit s různou velikostí zornic a v jejich případě tak nejde o patologický jev. Většinou se však na rozšíření jedné nebo obou zornic podílí otřes a útlak mozku, mozková mrtvice, nitrolební krvácení, hyperglykemie a ketoacidóza, otrava rostlinami, antidepresivy či atropinem.

Obdobné příznaky se projevují i při předávkování kanabinoidy (marihuana), kokainem, LSD, psylocibinem (lysohlávky) či PCP (angel dust). Pozorujete-li na blízké osobě tyto příznaky, volejte sanitku.

Na vině může být ale také porušení nervových vláken, jež mají ovládání zornic na starosti, či procesy na mozku, jako je růst nádoru, leukodystrofie a další.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události