Na osvětlení či potřeby organismu reagují naše zornice rozšířením (při nebezpečí a stresu) či zúžením (při relaxaci), což umožňuje složité propojení nervových drah s vlákny. Projevuje se i při zaostřování a pohledu do dálky či do blízka.
Zda jsou zornice stejně veliké a reagují na osvit, řeší urgentní medicína, neboť abnormálnímu chování odpovídají i neobvyklé stavy. Někteří lidé se však již mohou narodit s různou velikostí zornic a v jejich případě tak nejde o patologický jev. Většinou se však na rozšíření jedné nebo obou zornic podílí otřes a útlak mozku, mozková mrtvice, nitrolební krvácení, hyperglykemie a ketoacidóza, otrava rostlinami, antidepresivy či atropinem.
Obdobné příznaky se projevují i při předávkování kanabinoidy (marihuana), kokainem, LSD, psylocibinem (lysohlávky) či PCP (angel dust). Pozorujete-li na blízké osobě tyto příznaky, volejte sanitku.
Na vině může být ale také porušení nervových vláken, jež mají ovládání zornic na starosti, či procesy na mozku, jako je růst nádoru, leukodystrofie a další.