Rozpad zubu

Úplný rozpad zubu, destrukce zubu

Rozpadnutí zubu vyvolává špatná péče o chrup a zanedbaný zubní kaz.

Totální destrukci zubní hmoty vyvolá kaz, který nejprve napadne sklovinu, následuje dentin a dřeň (gangréna). Je-li zubní dřeň vitální, doprovází rozpad zubu velmi intenzivní bolesti.

Kvůli kazu dochází ke značnému oslabení zubu. Na vině jsou bakterie, které kaz vyvolávají tím, že kvašením cukrů na organické kyseliny zub naleptávají a zároveň mu odebírají vápník. Problém pak zubu mohou způsobit i mechanické vlivy. Při žvýkání je navíc zub velmi zatěžován, a tak může dojít k totálnímu rozpadu daného zubu.

Proto je dobré chodit jednou za půl roku na preventivní prohlídku k zubaři. Tímto preventivním opatřením zabráníme rozpadu zubu, neboť kazy mohou být pouze povrchového charakteru a zubní plak minimální.

Zcela zásadní je pak dodržování hygienických zásad ústní dutiny. Dojde-li k ulomení části zubu nebo jeho úplnému rozpadu, obrátíme se co nejdříve na zubaře. Ten dané místo ošetří a zub nahradí korunkou nebo dalšími metodami.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události