Řídnutí kostí

Osteoporóza, úbytek kostní hmoty

Po celý život dochází k přestavování kostní hmoty v našem těle, respektive část se odbourává, ale buňky zase novou kostní tkáň vytvářejí. Tento proces však musí být v rovnováze, a pokud není, mluvíme o osteoporóze. Ta se vyskytuje především u žen po menopauze či obecně u starších lidí vinou různých chorob. Dochází ke zvýšenému odbourávání, a tím pádem i řídnutí kostní tkáně.

Objeví-li se v souvislosti s menopauzou u žen ve věku mezi 55−65 lety, znamená to, že organismu chybí ženský hormon estrogen. Ten má na starosti mimo jiné novou tvorbu a zároveň i tlumení odbourávání kostní hmoty. Osteoporózu poznáme podle častých zlomenin, v tomto případě hlavně podle zlomených obratlů páteře.

Senilní osteoporóza se pak objevuje u lidí nad 70 let bez ohledu na pohlaví, i když častěji se opět týká žen. Důsledkem bývají zlomeniny krčku stehenní kosti. Na přestavbě kostní hmoty se rovněž podílí i vitamin D, který právě starým lidem chybí. Proto je nutné dodávat organismu vitamin D alespoň ve formě tablet či potravinových doplňků.

Na vzniku osteoporózy se mohou podílet i hormonální poruchy (cukrovka, onemocnění štítné žlázy, nadbytek prolaktinu, Cushingův syndrom či nemoci příštítných tělísek), špatná výživa, revmatické choroby či ledvinová a játrová onemocnění. Problém mohou způsobit i ty nemoci, které upoutají pacienta na lůžko, protože pak chybí organismu pohyb. Na vině mohou být i nádory (mnohočetný myelom), skolióza či řada léků, jako jsou kortikoidy, heparin na ředění krve, léky na epilepsii, imunosupresivní léky či léky na štítnou žlázu.

Osteoporózu poznáme podle zlomenin, ke kterým dochází proto, že jsou kosti příliš tenké a křehké, takže se jednodušeji lámou. Dalšími příznaky bývá bolest zad, která je při zatížení a pohybu intenzivnější, hrbatá záda, snižování výšky či prudké bolesti vystřelující do břicha a dolních končetin, objevující se v souvislosti s pohybem. Rovněž i problémy s oblékáním a zavazováním tkaniček, stejně jako problematická změna polohy z lehu do sedu a horší chůze do schodů mohou osteoporózu signalizovat.

V počáteční fázi nemá řídnutí kostí skoro žádné příznaky, ale i tak je dobré, a to obzvláště u žen, ve starším věku pravidelně docházet na denzitometrii. Při tomto vyšetření vám změří tloušťku obratle či krčku stehenní kosti.

Léčba

Na osteoporózu se užívá vápník (až 1500 mg za den), vitamin D, kalcitonin, který zároveň tlumí bolest, raloxifen (Evista), biofosfonáty (Fosamax, Actonel), fluoridy, teripatid, anabolické steroidy, stroncium ranelát a u žen v menopauze také pomáhá hormonální substituční léčba.

Preventivními prostředky je pak dostatečný příjem vápníku z jídelníčku a pravidelný pohyb, při němž jsou kosti také zatěžovány.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události