Řezání oka

Pocit cizího tělesa v oku, pocit písku v očích

Pociťujeme-li řezání v oku, jde o signál jiného očního onemocnění, jako je ve většině případů zánět, ale někdy může být na vině i cizí těleso pod víčkem, které mechanicky dráždí spojivku i rohovku.

Při zánětu rohovky či spojivky bývá řezání oka spojeno se zarudlostí, které je vyvoláno překrvením, vytékajícím sekretem, otokem či bolestí.

Zánět můžeme léčit i doma při šetření očí, pomáhá také péče o čistotu víček a struktur oka a oční kapky. Trvají-li však obtíže dlouhodobě a objevují-li se puchýřky či hnisavý sekret, je nutné obrátit se na očního lékaře.

Jestliže dojde k přítomnosti cizího tělesa pod víčkem, je vyvoláno mechanické dráždění spojivky a rohovky, což způsobuje řezání a pocit cizího tělesa. Těleso si můžeme vyjmout i sami doma za pomoci sterilních nástrojů, nakonec použijeme kapky pro zklidnění oka. Dojde-li k perforaci očního bulbu, vyhledáme lékaře.

Na vině mohou být u řezání oka i další příčiny jako trichiáza, při níž řasy vyrůstají proti očnímu bulbu, čímž dochází k jeho dráždění.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události